Objevarium - výstavy pro děti

MakerDay nebo-li Den tvůrců

Akce pro rodiny s dětmi

Akce MakerDay jsou součástí celosvětového hnutí tzv. makerů ('mejkrů'). Makeři jsou lidé, kteří rádi vytvářejí nové věci vlastníma rukama za pomoci nových technologií, jako je 3D tisk, vynalézají nové věci a předělávají (hackují) staré. Makeři jsou živá komunita, sdílející své nápady a know-how.
Kutilství má i v Čechách bohatou tradici a právě akce MakerDay představuje ideální spojení technologií a lidské dovednosti. Letošní pořádání MakerDay má i širší – společenský – rozměr. Jeho cílem je podpora obnovení veřejného života a kultury po covidovém lockdownu.

Akce je určena pro veřejnost a je zdarma.

Co je MakerDay?

Den pro všechny, co rádi tvoří

Den tvůrců je rájem pro kutily, mladé umělce, inženýry a programátory, pro lidi se zájmem o výtvarné umění, vědu a techniku, a pro všechny, kteří rádi experimentují a učí se prostřednictvím zážitků. Během celého Dne tvůrců nabídne Objevárium bohatou nabídku více než 20 aktivit a jednorázových dílen.

Poprvé v Českých Budějovicích

Na Náměstí Otakara Přemysla II. v Českých Budějovicích vyrostou v sobotu 26. června dva velké stany, geodům a uzavřený tmavý prostor, kde můžete kreslit světlem. Během celého MakerDay nabídne Objevárium bohatou nabídku více než 20 aktivit a jednorázových dílen. Svůj program nabídnou také Biologické Centrum AVČB, Make More-Maker Faire CZ a Kabinet CB.

MakerDay se můžeš zúčastnit jako návštěvník, tvůrce nebo dobrovolník pomáhající s organizací. Všichni si na MakerDay najdou své místo.

MakerDay nabídne během celého dne více než 20 aktivit
i jednorázových dílen, např.:

Návštěvníky tvořené výtvarné dílo, následně věnované městu ČB

Aktivity výstavy Leonardium – oblíbené inženýrské aktivity, např. kuličkové dráhy, hydraulika, mechanika (převody), elektrické obvody, velké stavebnice

Včelí roboti v bludišti – malí zájemci o robotiku si mohou hrát s velmi jednoduše programovatelnými roboty, kteří dokáží projít bludištěm

Kreslící roboti – přidejte svůj díl ke skupinově vytvořené velkoformátové kresbě vytvořené na místě vytvořenými kreslícími roboty

Judoboti – hrejte si s miniaturními hydraulickými bojovnými roboty

Práce se dřevem/šroubování/zatloukání hřebíků/řezání/lepení – procvičte si tyto činnosti nebo si rovnou vyrobte malé předměty

Kreslení světlem – vytvořte kresbu světlem a zachyťte ji na fotografii

Výroba raket / Air rockets

Pájení

Chemické pokusy

Biologické pokusy

Obří bubliny

Šití z kusů látek

Mladí tvůrci mohou v rámci MakerDay i soutěžit

Přijďte nám předvést své projekty

Zveme všechny stavitele/kutily/tvůrce, kteří by chtěli sdílet svůj talent a ukázat své výtvory, aby přišli předvést a diskutovat o svém projektu a inspirovali tak ostatní.

Jak se přihlásit? Zašlete do 12.6. e-mail na info@objevarium.cz, kde popíšete, co byste chtěli prezentovat, fotku Vašeho projektu, případně Vaše technické požadavky (elektřina, stůl, židle, apod..

Tři nejlepší studentské projekty budou odměněny finanční prémií 1.000 Kč.

Zde jsou příklady, s čím se můžete přihlásit:

 • Robotika
 • Umění a tvorba
 • Podomácku vytvořené drony
 • Vědecké, biologické/biotechnické a chemické projekty
 • Loutky, draci a další originální výtvory
 • Příprava jídla
 • Projekty s Arduinem
 • Interaktivní umělecká díla
 • 3D tiskárny
 • Rakety a modely na dálkové ovládání
 • Elektronika
 • Přístřešky (stany, domy, atd.)
 • Hudební díla a práce se zvukem
 • Jak věci opravit nebo rozebrat (vysavače, hodiny, pračky, atd.)

Informace o MakerDay